Nevyvinutá půda: Porovnání verzí

Z KPP - wiki
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „Vyskytuje se převážně ve svažitých terénech od nižších až do vysokohorských poloh, v komplexech s dalšími různými typy. Pro zemědělskou v…“)
 
 
Řádek 2: Řádek 2:
  
 
==Vznik půdního typu==
 
==Vznik půdního typu==
V důsledku nepříznivých klimatických podmínek či silného smyvu na prudkých svazích event. z obou příčin nedochází k hromadění produktů zvětrávání větší mocnosti. Tvorba jílu probíhá pouze při povrchu půdy (5—20 cm) v humusovém (drnovém) horizontu s vysokým obsahem skeletu, případně proniká do puklin mezi úlomky pevné horniny. <br>
+
V důsledku nepříznivých klimatických podmínek či silného smyvu na prudkých svazích, event. z obou příčin, nedochází k hromadění produktů zvětrávání větší mocnosti. Tvorba jílu probíhá pouze při povrchu půdy (5–⁠20 cm) –⁠ v humusovém (drnovém) horizontu s vysokým obsahem skeletu, případně proniká do puklin mezi úlomky pevné horniny. <br>
  
 
Nevyvinuté půdy se již dále nevydělují.
 
Nevyvinuté půdy se již dále nevydělují.
 +
 +
[[Category: Půdní typy]]

Aktuální verze z 12. 11. 2020, 18:19

Vyskytuje se převážně ve svažitých terénech od nižších až do vysokohorských poloh, v komplexech s dalšími různými typy. Pro zemědělskou výrobu méně vhodné, jen pod trvalými travními porosty.

Vznik půdního typu

V důsledku nepříznivých klimatických podmínek či silného smyvu na prudkých svazích, event. z obou příčin, nedochází k hromadění produktů zvětrávání větší mocnosti. Tvorba jílu probíhá pouze při povrchu půdy (5–⁠20 cm) –⁠ v humusovém (drnovém) horizontu s vysokým obsahem skeletu, případně proniká do puklin mezi úlomky pevné horniny.

Nevyvinuté půdy se již dále nevydělují.